2.2 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
DomůRady a NávodyŠtěstí na počkání? Vyzkoušejte to osobně v nejšťastnější zemi světa

Štěstí na počkání? Vyzkoušejte to osobně v nejšťastnější zemi světa

Žebříček štěstí? Dá se vůbec takový sestavit? V případě zemí pro život určitě. Alespoň teoreticky. Ve výsledcích pro rok 2019 se na nejvyšší příčce objevila evropská země.

Ve Finsku určitě musíte zkusit tradiční saunu.
Řeč je o Finsku, které se v průzkumu přepracovalo na čelo díky sounaležitosti několika faktorů. Mezi nimi se nachází například výše HDP, sociální podpora, úroveň svobody, štědrost či úroveň korupce v zemi.

Severské země se přitom ve stejném žebříčku objevují se železnou pravidelností ai tentokrát se v první desítce nachází hned několik z nich. Po Finsku na prvním místě následuje Dánsko, po něm Norsko a první pětku uzavírá Island a Nizozemsko.

Do první desítky se přepracovalo také Švýcarsko (6.), Švédsko (7.), Nový Zéland (8.), Kanada (9.) a Austrálie na desáté příčce.

První Finsko je zároveň vůbec nejbezpečnější zemí na cestování a nabízí zajímavé a netradiční možnosti vyžití turistům. Pokud tedy chcete ochutnat kousek finského „štěstí“, mohli byste vyzkoušet následující.

 1. Finská sauna
  Zážitek, který je blahodárný pro tělo i duši. Samozřejmě můžete ho absolvovat i na Slovensku, ale mít možnost vyzkoušet si saunování přímo ve Finsku a následně po pobytu v horké suché sauně skočit do ledového jezera? Endorfiny štěstí budou k neudržení!
 2. Zdravé bobule
  Na Slovensku bylo kdysi běžné, že lidé chodili sbírat lesní plody či houby. Proč něco podobného nevyzkoušet i na výletě po Finsku? Lesy jsou téměř všude a v zemi platí zákon, že z plodů na daném území může čerpat každý návštěvník lesa. Zároveň je však v zemi vysoká úroveň čistoty a ochrany prostředí, kterou domácí nepochybně dodržují. Vědí totiž, že to je klíčové pro budoucnost přírody samotné, ale i dalších generací.
 3. Vrátit se do dětství
  Mezi Slováky byl kdysi populárnější Mikuláš, Santa Clause zvykneme zavrhovat jako „americký“ výmysl. Ale víte, že ve Finsku je vesnice poblíž polárního kruhu, ve které Santa Claus žije? Jedna z atrakcí, kterou není třeba obejít – pomůže vám vrátit se do dětství a jistě ve vás vyvolá úsměv a spokojenost.
 4. Stanovačka v přírodě
  Podobně jako to je se sklizní plodů, je to is turistikou. Ve Finsku se nachází kolem 40 národních parků, které jsou jako stvořené k pobytu v přírodě. Můžete rozložit svůj stan téměř všude, ale s jedinou důležitou podmínkou. Budete respektovat přírodu a pravidla, která jsou v zemi stanovena (například ohledně zakládání ohně) a po odchodu po sobě uklidíte.
 5. Haute cuisine
  Ve Finsku se nachází také několik michelinovských restaurací, které přinesou gurmánský zážitek a opojný ohňostroj chutí. Podle stránky Guide.michelin.com se v zemi nachází až 31 zařízení s hvězdičkou, která označuje výjimečné kuchařské umění daného podniku. Vyzkoušet můžete například Palace či Savoy s moderní kuchyní, ale určitě si nenechte ujít dobroty lokální kuchyně. V michelinovském seznamu se nachází například Grön, který nabízí lokální jídla i suroviny.
- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články