2.2 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
DomůZahradní StylKoleus – pestrobarevná kopřiva

Koleus – pestrobarevná kopřiva

Nenáročný, barevný, originální – takový je koleus, který pochází z Afriky. Díky své nenáročnosti je pokojovou, ale také balkonovou rostlinou, která může být i součástí zahradních záhonů. Nepotrápí začínajícího zahrádkáře a potěší bohatým zbarvením.

Koleus

Jak pěstovat koleus
Koleus, lidově známý spíše jako okrasná kopřiva, miluje a potřebuje dostatek vody. Při jeho pěstování platí pravidlo, že čím více vláhy mu dopřejeme, tím výraznějším zbarvením se nám odvděčí. Třeba ho zalévat tak, aby jeho substrát nebyl nikdy suchý. Pokud chceme dosáhnout keříčkovitého vzhledu, zaštipujeme výhonky vyrůstající směrem vzhůru. Zajímavostí je, že koleus kvete právě tehdy, když nemá dostatek výživy.

Rychle a snadno se rozmnožuje a proto je vhodný i pro začátečníky. Líbí se mu na slunných, ale také poloslunečních místech. Má ráda půdu bez vápníku a ocení ranní nebo večerní rosení listů. Netřeba ho však rosit na přímém slunci.

Koleus netrápí pěstitele téměř žádnými chorobami a škůdci. Odborníci se domnívají, že tato vlastnost zřejmě vychází z toho, že jeho dopisy jsou velmi podobné kopřivě. I tuto rostlinu však mohou zřídka napadnout mšice nebo roztoči, proto ji pravidelně kontrolujeme.

Koleusy – různé barvy

Koleus září barvami
Září různými barvami a může mít až tříbarevné listy. Listy mohou být v různých odstínech zelené, fialové, oranžové, tmavě červené, hnědé, a růžové barvy. Jeho barevnost můžeme podpořit i častým a vydatným hnojením.

Koleus s tmavšími listy dobře snáší stinná místa, proto jej můžeme vysadit pod stromy. Rostliny s bledšími listy zase upřednostňují více slunce.

Rozmnožuje se snadno
Rozmnožuje se semeny na jaře, nebo ze stonkových či listových odřezků, které zvyknou velmi dobře a rychle zakořenit. Odebrané odřezky vložíme do sklenice s vodou. Po zakořenění je přesadíme do vhodného substrátu.

Ideální je množení vrcholovými řízky z přezimované rostliny. Odřezky odebíráme v lednu nebo únoru. Přezimovanou rostlinu je třeba tak jako tak sestříhat, aby mohla vypustit nové výhonky.

Koleus

Zimu venku nepřežije
Tato okrasná kopřiva nemá ráda chlad a venku nepřezimuje. Proto během zimních měsíců kvete méně výrazně, barvy jsou bledší než během léta. Běžná teplota pro pěstování je 18 až 20 °C, v zimě kolem 10 až 15 °C. Třeba si ho před mrazy přesadit do květináče a zazimovat na světlém místě.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články