6 C
Brno
Úterý, 16 dubna, 2024
DomůZahradní StylLilek má delší vegetační období, proto ho můžeme vysévat již koncem února

Lilek má delší vegetační období, proto ho můžeme vysévat již koncem února

Lilek patří k vyhledávané teplomilné zelenině. Plody, které mají různou velikost, tvar či zbarvení, dozrávají během léta.

Lilek

Dají se vařit, dusit, grilovat a zapékat. Neustále však přibývají i další možnosti a recepty, jak plody zpracovat. Jedná se o chutnou a zdravou zeleninu, a to je jeden z důvodů, proč jí dát v letošní sezóně příležitost.

Lilek (Solanum melongena) roste nejlépe na slunných a teplých místech, na záhonu nebo i ve sklenících a fóliovnících. V krytých prostorách můžeme získat vyšší úrodu. Bohatě rodící rostliny si vypěstujeme z kvalitních sazenic, které lze koupit koncem jara nebo si je vypěstujeme svépomocí. Začít však musíme co nejdříve, protože mladé rostliny potřebují pro svůj vývoj delší dobu. V prodeji jsou semena různých odrůd lilku, vybrat si můžeme například podle velikosti plodu.

Jak vysít lilkové osivo

  1. Substrát
    Výsev lilku, substrát

Substrát nasypeme do čisté výsevní misky. Použijme čerstvý supresivní substrát určený pro výsevy a množení.

  1. Výsev
    Výsev lilku

Osivo lilku vysypeme ze sáčku do dlaně a poté ho rovnoměrně vysejeme na povrch substrátu. Zasypeme tenčí vrstvou a upěchujeme.

  1. Závlaha
    Výsev lilku – závlaha

Vláha je důležitým předpokladem rychlého klíčení semen. K zavlažování můžeme použít i rozprašovač, abychom semena nevyplavili.

  1. Průhledná fólie
    Výsev lilku – zakrytí fólií

Zakrytí průhlednou fólií podpoří vytvoření optimálních podmínek pro klíčení. Výsevní misku pak umístíme na teplejší a ideální i světlé místo.

Semena klíčí již při 13 °C, vyklíčí za 8 – 14 dní a optimální denní teplota při předpěstování sazenic je 20 – 25 °C a noční 15 –18 °C, když povyrostou, přesazujeme po jednom do kelímků nebo květináčů.

Dopěstované sazenice můžeme vysazovat do skleníku již ve druhé polovině dubna, na volné záhony až ve druhé polovině května, stejně jako rajčata a ostatní teplomilnou zeleninu. Při pěstování vyštipujeme boční výhonky, přičemž ponecháme přibližně čtyři kosterní větve.

Výběr z osvědčených odrůd:
NERO – raná až poloraná odrůda. Plody jsou středně velké, tmavě fialové barvy a lesklé.
LAURA – kulovité plody, barva slupky je tmavě fialová.
GOBI – štíhlé plody s fialovou slupkou. Jedná se o dřívější a úrodnou odrůdu.
TSAKONIKI – plody mají světlejší slupku. Jedná se o nenáročnou a úrodnou odrůdu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články