2.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
DomůZahradní StylZahradní trendy roku 2022. Těchto 5 si zamilujete!

Zahradní trendy roku 2022. Těchto 5 si zamilujete!

Ani zahrady neobcházejí trendy. Nemusíme se jim bezhlavě podřídit, stačí, když se trochu inspirujeme a klidně si je můžeme přizpůsobit podle sebe. Je to přece naše zahrada, no ne? Tyto zahradní trendy roku 2022 si pro nás připravili zahradní designéři.

Přírodní zahrada

 1. Návrat k lučním květinám
  Jistě jste si všimli, že ve městech se rozšířil trend ohrazených míst v parcích s nápisem „zde roste louka“. Města se tak snaží přilákat více včel a obyvatelům alespoň kouskem země přinést původní přírodu. Tento trend se dostal také do našich zahrad. Není sice vhodný pro alergiky, ale my ostatní si můžeme zahradu a dvůr zpestřit lučními květinami.

Moderní zahrady jsou většinou dokonale upraveny s anglickým trávníkem. Co tak ho trochu „rozbít“ a na okraje pozemku zasít směs lučních květin? Tento prvek oživí každou nudnou a tuctovou zahradu a navíc nevyžaduje žádnou náročnou péči. I takové jsou zahradní trendy roku 2022.

Květinová louka

 1. Ekologické zahrádkářství
  Být ekologickým zahrádkářem není vůbec náročné. Stačí při koupi osiva podpořit lokální dodavatele. Nebo si je koupit od souseda, který si každý rok hrdě odkládá osivo té největší petržele, která kdy rostla na vaší ulici. Dobré osivo podpořme raději přírodními namísto chemických hnojiv, využijme rostlinných výluh a přispějme k ozdravení půdy.

Zahradní trendy roku 2022 nám hovoří o tom, jak důležité je zužitkovat vše, co nám zahrada nabídla. Vyhazujme jen v nezbytných případech a dávejme věcem druhou šanci nebo je posouvejme dál. To je hlavní myšlenkou ekologického zahrádkářství.

 1. Venkovní krb
  Oheň byl od nepaměti místem, kde se lidé potkávali při teple a dobrém jídle. Ohřívaly se a hodiny mluvily o leccos. Ani po staletí tomu není jinak. Ohniště se sice změnilo na krb, ale podstata a účel zůstaly. Mezi zahradní trendy roku 2022 proto patří vnější krb. Zdatnější zahrádkáři ho zvládnou učinit svépomocí. Přináší do zahrady pohodu, nezaměnitelnou atmosféru a zaručeně ho využijeme od časného jara do pozdního podzimu. Jakoukoli dispozici si vybereme, každá bude trendy, neboť bude naše, originální.

Venkovní krb s ohněm

 1. Štěrkové stezky
  Úhledné pevné stezky a dlažba jsou pomalu na ústupu. Do popředí se stále více dostávají přírodní a „nedokonalé“ materiály. Namísto klasické dlažby dejme zelenou raději štěrkovým chodníkem nebo chodníkem z dřevěné štěpky. Sice nás občas překvapí nějaký ten plevel, ale ten si přece najde cestu i přes dlažbu.

Co se týče doplňků a materiálů použitých v okrasné zahradě, jednoznačně dominuje bavlna, len a dřevo.

 1. Vertikální zahrady
  Patří mezi hlavní zahradní trendy roku 2022. Svou pouť začaly ve městech, kde mají nejen estetickou, ale zejména ekologickou funkci. Vyznačují se úsporou prostoru a proto je vhodné je realizovat také v malých zahradách. Opticky zvětší prostor a chytře využijí každý centimetr.

Vertikální zahrada

Založit si vertikální zahradu není žádná věda. Začněme například tím, že paletu vertikálně umístíme k plotu a zavěsíme na ni květináče s bylinkami. Ano, milý zahrádkář, i to je vertikální zahrada. Další možností je zasadit k plotu (zejména u betonového to udělá hotový zázrak) bujný táhlý porost. Dobrým řešením mohou být například ostružiny a maliny. Stačí je během růstu korigovat a připravit jim oporu tak, aby se táhly vertikálně po plotě. Možností je mnoho, stačí se projít po naší zahradě a nápady přijdou samy.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články