Požadavky pro alergiky jsou každému více – méně jasné – je třeba se pohybovat v prostředí, kde se alergeny nevyskytují. Avšak jak docílit toho, aby se tyto alergeny při vysávání nevířily? Mezi ty nejčastější, které se v běžném prostředí nacházejí, jsou prach, pyl, nebo i spóry plísní a exkrementy roztočů. Toto je jedna z nejdůležitějších věcí, která alergikovi při koupi nového vysavače napadaně. Od té doby, co EU zavedla povinné energetické štítky a systém ekodesignu vysavačů, se toto vše posunulo mílovými kroky vpřed. Přestože používání energetických štítků EU zakázala, stále zůstává v platnosti měření účinnosti vysávání a velmi důležité měření pro alergiky – měření zpětných emisí. Tato hodnota měření tak udává, kolik prachu uvolní vysavač během vysávání zpět do ovzduší, které dýcháme.
Tato hodnota patří mezi ty nejdůležitější při výběru vysavače pro alergiky. Proto určitě požadujte, aby měl váš nový vysavač hodnotu zpětných emisí v té nejlepší možné třídě, a to A. Pokud výrobce u vysavače udává hodnotu ekodesignu, většinou za sebou píše tři hodnoty. A/A/A – alergiky by mělo ze všech písmen zajímat právě to poslední, pro ně to nejpodstatnější. První a druhé písmeno poukazují na účinnost vysávání na tvrdých podlahách a na kobercích, třetí písmeno uvádí hodnoty zpětných emisí.
A co to znamená v praxi?
Hodnota A u zpětných emisí znamená, že se zpět do ovzduší během vysávání uvolní méně než 0,02% nečistot. Tuto hodnotu jsou schopny dosáhnout jen velmi kvalitní vysavače, většinou jsou vybaveny HEPA filtrem třídy 13 as dostatečně utěsněnou prachovou cestou. Přece jen se na trhu najdou výjimky, které ani tyto filtry nepotřebují, ale ty spočítáte na prstech jedné ruky.
Pozor na další práci s vysátým prachem
Po vysátí všech nečistot z bytu je nutná jejich následná likvidace. Zde může vzniknout další problém – vysátý prach musíte odstranit opatrně, aby nedošlo k jeho rozvíření.

V tomto jsou ve vedení jednoznačně sáčkové vysavače, které v sobě mají sáček s hygienickým uzávěrem. Moderní sáčky dokážou při otevření víka vysavače samy otvor sáčku uzavřít, jiné systémy zase zajistí uzavření otvoru při vyjmutí sáčku z jeho držáku. Tímto způsobem lze předejít zbytečnému vypuštění nečistot zpět, do právě čistého prostoru bytu.
Mezi ta nejjednodušší řešení patří zatažení nebo odklopení uzávěru na kapse a uzavření otvoru ručně. Pak je již velmi jednoduché celou sáček přemístit, opatrně do komunálního odpadu a nasadit prázdnou sáček do vysavače.
O něco hůře jsou na tom bezsáčkové vysavače, kde jsou nečistoty sbírány do separační nádoby a při jejich vyprazdňování se prach může zvířit. I zde existuje řešení – vysavač můžete jít vyprázdnit ke koši, aby se prach nevířil v právě vysáté místnosti. Většinou je vysypání jednoduché as prachem vůbec nepřijdete do kontaktu.
Ovšem horší je to s čištěním HEPA filtru, který musíte omést, profouknout, nebo – v případě, že je vyroben z omyvatelného materiálu – umýt pod tekoucí vodou. Toto ale rozhodně nenechávejte dělat alergika.