2.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
DomůZahradní StylPrůvodce pěstováním: Nyní vyséváme tato semínka na předpěstování sazenic a koncem měsíce...

Průvodce pěstováním: Nyní vyséváme tato semínka na předpěstování sazenic a koncem měsíce začínáme i s výsevy přímo do půdy

Únor je měsícem, kdy zahrádkářská sezóna opravdu naplno začíná. Některé druhy plodin vyséváme do nádob na předpěstování, jiné už můžeme sít i přímo do půdy.

Příprava na výsev semínek, papírové kelímky, semínka

Rajčata
Hloubka výsevu cca 2 cm, výsledná vzdálenost po výsadbě na záhony cca 80 × 60 cm. Rostlina může dorůstat až do výšky dvou metrů, proto jí při výsadbě zajistíme dostatečně vysokou oporu.

Výsev do nádob na předpěstování: II, III, IV POD SKLO
Výsadba sazenic: druhá polovina května
Sklizeň: VII, VIII, IX, X
Naše volba: Philovita s třešňovými plody je odolná proti plísni bramborové, mozaikovému viru i fuzáriím. Je vhodná na záhon i do skleníku.
Celer
Celer vyséváme poměrně brzy. Vyžaduje humózní půdu a pravidelnou zálivku. Při přesazování zkrátíme kořeny, což podpoří tvorbu hlízy. Hloubka výsevu cca 1 – 2 cm, výsledná vzdálenost cca 40 × 40 cm.

Výsev do nádob na předpěstování: I, II, III, IV
Výsadba sazenic: druhá polovina května
Sklizeň: IX, X, XI
Naše volba: Odrůda Mars je odolná proti septorióze. Hodí se pro přímý konzum, konzervování a dlouhodobé skladování.
Celer
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Celer vyséváme již v lednu. Na co si dát při jeho pěstování pozor?
Ředkvička
K dispozici je velké množství různých odrůd. Odrůda Lucia má jasně červené, kulovité bulvičky. Je odolná proti vybíhání do květu. Je určena k pěstování ve skleníku i v záhonu. Na opakovanou sklizeň ji vyséváme postupně. Hloubka výsevu cca 2 cm, výsledná vzdálenost cca 15 × 3 cm.

Výsev do pařeniště: I, II, III, IX
Výsev přímo na záhony: III, IV, V, VI, VII, VIII
Sklizeň: IV, V, V, VI, VII, VIII, IX, X
Ředkvička

Mrkev
Hloubka výsevu cca 1 cm, výsledná vzdálenost cca 30 × 2 cm. Hřídky s mrkví vždy odplevelujeme, včas jednotíme a během sucha zaléváme.

Výsev přímo na záhony: II, III, IV, V, VI, VII
Sklizeň: VI, VII, VIII, IX, X, XI
Naše volba: Křehká a sladká odrůda Sugarnax 54 je ideální pro přímý konzum. Pro postupnou sklizeň ji vyséváme postupně.
Petržel
Hloubka výsevu cca 2 cm, výsledná vzdálenost cca 30 × 5 cm. Během sucha vyžaduje zálivku. Semena vyséváme do řádků a později jednotíme.

Výsev přímo na záhony: II, III, IV
Sklizeň: VII, VIII, IX
Naše volba: Aromatická odrůda Hanácka pro podzimní sklizeň je vhodná i pro skladování. Je určena do středně těžkých až lehčích půd.
Salát hlávkový
Rostliny vyséváme přímo do zahrady (připravíme si něco k zakrytí před mrazy) nebo předpěstujeme sazenice. Hloubka výsevu cca 1 cm, výsledná vzdálenost cca 25 × 25 cm.

Výsev přímo na záhony: II, III, IV
Sklizeň: V, VI
Naše volba: Raná odrůda Maikönig pro venkovní pěstování má žlutozelené jemné hlávky.
Salát

Špenát
Rostliny jsou vhodné k zahájení sklizně, když mají 5 – 6 pravých listů. Sklízíme postupně. Hloubka výsevu cca 2 cm, výsledná vzdálenost cca 20 × 20 cm.

Výsev přímo na záhony: II, III, VIII, IX
Sklizeň: IV, V, VI IX, X, XI
Naše volba: Rychlorostoucí odrůda Matador je vysokovýnosná. V teplých polohách i přezimuje.
Hrách
Před výsevem hrách namočíme na několik hodin do vody, kde nabobtná a rychleji vyklíčí. Může se také mořit. Hloubka výsevu cca 3 – 4 cm, výsledná vzdálenost cca 60 × 3 – 5 cm.

Výsev přímo na záhony: konec února, III, IV
Sklizeň: VI, VII
Naše volba: Středně raná, sladká a aromatická odrůda Germana je určena pro přímý konzum a konzervování. Rostliny jsou robustní.
Paprika
Semena před výsevem namočíme na 24 hodin do vlažné vody. Vyžaduje slunečné stanoviště a dobře vyživenou půdu. Hloubka výsevu cca 0,5 – 1 cm, výsledná vzdálenost cca 100 × 50 cm.

Výsev do nádob na předpěstování: II, III
Výsadba sazenic: druhá polovina května
Sklizeň: VIII, IX, X
Naše volba: Velmi raná masitá a sladká odrůda Yolo Wonder je v botanické zralosti červená. Je vhodná do skleníku i ven. Odolná proti virové mozaice. Přečtěte si také, jak si vypěstovat krásnou papriku.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články