2.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
DomůRady a NávodyPořádek v kuchyni není nesplnitelná mise! Takto vám to půjde snáze…

Pořádek v kuchyni není nesplnitelná mise! Takto vám to půjde snáze…

I vás zlobí neustálý nepořádek v kuchyňských policích, skříňkách či zasouvacích šuplících pod kuchyňskou linkou?

Ano, někdo dokáže za pár minut vyčarovat na těchto místech pořádek a pro mnoho hospodyněk se podobná „pohroma“ rovná doživotnímu problému. Mají pocit, že v kuchyni, která nejčastěji obsahuje i nejvíce věcí (pánve, hrnce, struhadla, síta, hrníčky, šálky, skleničky či rozmanité nástroje na vaření nebo úložné boxy apod.), se pořádek opravdu nikdy udělat nepovede.

Někdy však stačí jen chladnou hlavu a chytrý návod k tomu.

 1. krok
  Vyberte ven kompletně všechny součásti vaší kuchyně. Kromě nádobí a hrnců by to měly být také utěrky, silikonové formy či třeba kuchyňské spotřebiče. Pomůže vám to udělat si skutečnou představu o tom, kolik toho vaše kuchyně obsahuje. A také udělat první odhad toho, co potřebujete a co opravdu ne.
 2. krok
  Jako první umístěte zpět kuchyňské náčiní. Právě zde je dobré si položit otázku, zda ještě některý hrnec nebo pánve opravdu potřebujete nebo kdy jste je naposledy použili. Je zbytečné skladovat něco, co nemá ve vaší kuchyni a ani ve vašem vaření místo. Ukládejte hrnce či jednotlivé nádobí tak, jako byste skládali matrjošku, tedy do největšího postupně menší. Ušetříte tím určitě místo a vejdete do skříňky či šuplíku mnohem více.
 3. krok
  Po nádobí by měly následovat kuchyňské spotřebiče a také například úložné boxy na jídlo (u nich opět platí, potřebujete opravdu 20 plastových misek nebo postačí 5?). Naleznete jim jedno místo. U menší kuchyně musíte často pracovat is prostorem na samotné lince. Nebraňte se tomu, ale najděte například toasteru nebo rychlovarné konvici místo, které vám nebude překážet při činnostech jako je krájení, strouhání, příprava masa nebo zeleniny.
 4. krok
  Často se v domácnostech nacházejí i zásoby potravin, protože v současných bytech po komorách a „spížích“ není ani stopy. Jiné místo jim asi nenajdete, určitě však udělejte revizi. Data spotřeby zkontrolujte jako první au potravin, které již mají svou slávu za sebou, je nemilosrdně dejte pryč. Máte-li menší kuchyni, je také dobré zvyknout si na systém častějších nákupů, nepotřebujete v ní neustále skladovat spousty zásob.

Náš tip: Pokud vyřadíte sklenice, talíře nebo zachovalé nádobí, které však nepotřebujete, udělejte například „sousedskou burzu“ a nabídněte je v okolí. Někdo by si možná rád vzal sadu hrníčků či talířů na svoji chalupu. Pokud se nenajde nikdo, teprve potom vyřazené kousky z kuchyně vyhazujte.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články