2.2 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
DomůStylová Domácnost6krát o správném praní! Víte, co s upoceným tričkem a co s...

6krát o správném praní! Víte, co s upoceným tričkem a co s džínami?

Kdysi dávno se chodilo jednou za týden k potoku a praní rozhodně nebyla činnost, která by dělala ženám radost. S automatickými pračkami a prostředky k odstranění nečistot od výmyslu světa je to hračka. Pro obě pohlaví.

Víte, jak správně prát jednotlivé druhy vašeho oblečení?
Přesto však pravidla při praní mnozí nedodržujeme a možná právě pro takový dostatek přípravků či možností často pereme věci nesprávně, respektive praním zkracujeme jejich životnost. I když bychom nemuseli.

Nedávno se britský Daily Mail zamyslel nad tím, jaké jsou správné postupy při praní jednotlivých součástí šatníku. Možná vás od „starých moresů“ neodučíme, ale některé určitě stojí za přečtení.

Džíny a denimové výrobky
Nemusíte je prát po každém nošení. Někteří výrobci džínoviny dokonce tvrdí, že džíny by se měly prát možná tak jednou za pár měsíců. Ale to nedoporučujeme. Praní denimu by však mělo probíhat při studené teplotě, případně maximu 30 stupňů a použití jemného pracího prostředku.

Pracovní věci nebo oděvy ze sportu
Často jsou z materiálů, které nemají v lásce vysoké teploty. Jenže právě pot a znečištění nás často nutí právě sportovní věci prát na vysokých teplotách. Odborníci z Daily Mail radí studenou vodu a smíchat prací prášek (tekutý) s šálkem octa. Ten pomůže eliminovat pachy. Aviváž se nedoporučuje, aby se nepoškodila vlákna – zejména u funkčních sportovních oděvů.

Košile
Vždy je před praním rozepněte, řiďte se etiketou s příslušnou teplotou a cyklem. U košil můžete použít práškový prací přípravek. Ke zjemnění můžete použít trošku aviváže.

Vlněné oděvy
Ideální je program na vlněné kousky a také přípravek, který je speciálně vytvořen na vlněné materiály. Teplota by neměla přesáhnout 40 stupňů celsia, ale ideální je prát vlnu na 30 nebo na studeném programu.

Hedvábí nebo kašmír
Vždy je perte ručně ve studené vodě as použitím jemného pracího přípravku. U hedvábí můžete do vody přidat tři čajové lžičky octa, který zvýší lesk materiálu po vyschnutí.

Spodní prádlo
I u spodního prádla obvykle automaticky posouváme teplotu na termostatu výše. Pravdou je, že dnešní prádlo i na etiketách má určenou teplotu pro praní maximálně 40 stupňů Celsia. Odborníci doporučují zůstat u ní, případně stačí teplota 30 stupňů Celsia. Pokud si měníte prádlo denně, nemělo by být tak znečištěné, aby potřebovalo vysoké teploty. U podprsenek použijte sáčky na praní.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články