Květy mají své místo rozhodně také v koupelně. Dotváří atmosféru, čistí vzduch a udržují příjemnou vlhkost.
Květy v koupelně
Dobrá zpráva je, že do koupelny se hodí spousta druhů rostlin. Proto máme poměrně široký výběr a je na nás, které si vybereme. Jedním z mála, kterým se koupelně nelíbí je kaktus. Tomu by se zřejmě líbilo víc v sauně než vedle vany. Pojďme se více pověnovat rostlinám, které to v koupelně doslova milují.
Jaké květiny se hodí do koupelny
Obecně platí, že do koupelny se hodí všechny rostliny, které se přirozeně vyskytují v nižších úrovních subtropických a tropických lesů a pralesů. Jedná se o místa, kde je přirozeně méně světla a vyšší vlhkost vzduchu.
Pokojovým rostlinám obvykle vyhovuje teplota v rozmezí 21 až 25 stupňů. Problém nastává tehdy, máme-li v koupelně nižší teplotu, která navíc zvykne během dne kolísat. Ke zvýšení vlhkosti dochází například tehdy, když se sprchujeme a právě to milují tropické rostliny.
Kapradina
Občas se stane, že se jim v jiných místnostech nedaří. Tehdy je ideální čas dát jim druhou šanci právě v koupelně. Kapradiny nejsou náročné na světlo, vystačí si v koupelně is malým oknem. V koupelně je poléváme zruba každé dva týdny, ale pozor, nemají rády, pokud je poléváme shora. Nejvíce jim ulahodíme odstátou vodou a místem bez průvanu. Nelíbí se jim ani příliš náhlá a velká změna teploty. Některé druhy kapradí lze dokonce pěstovat přímo ve sprchovém koutě.
Orchidej
Velkou výhodou umístění orchideje v koupelně je, že tam rozkvete opakovaně. Takže pokud se nám dosud nedařilo přesvědčit ji ke kvetení, je vysoká pravděpodobnost, že právě v koupelně rozkvete. Škodí jí přímé sluneční paprsky, které jí mohou spálit citlivé listy. Na parapetu v koupelně nebo na skříňce umyvadla jí bude nejlepší.
Orchidej v koupelně
Dracena
Je ideální volbou do koupelny, neboť upřednostňuje umělé světlo a opravdu vysokou vlhkost vzduchu. Kromě toho dokáže mimořádně efektivně čistit vzduch, což se v koupelně určitě sejde. Dracena je cenově dostupná a opravdu nenáročná pokojová rostlina. Občas je třeba očistit tenké dlouhé listy od prachu. Nikdy to neděláme studenou sprchou, ale letní vodou. Trpělivější z nás jí mohou listy očistit vlhkým hadříkem.
Aloe vera
Aloe je pěkná, nenáročná a ještě užitečná pokojová rostlina. Pro své léčivé účinky si získala spoustu milovníků. Potřebuje tak málo vody, že si vystačí vlhkostí z prostředí, které je právě v koupelně nepočítaně. Během zimy ji stačí zalít dvakrát měsíčně. Když jí bude vody málo, naznačí nám to pokroucenými listy.
Skukulent v koupelně
Bromélie
Trocha barev do koupelny vnese oblíbená bromélie. Velkými a mělkými kořeny získává vlhkost z ovzduší. V růstu jí pomůže pravidelné rozprašování vody. Je skvělou volbou i pro aeria právě v koupelně. Přestože má ráda vlhké prostředí, není náročná na častou zálivku a tak se nic nestane, pokud na ni občas zapomeneme.
Bambus
Vypadá efektně a přitom potřebuje tak málo. K jeho pěstování nebudeme potřebovat dokonce ani substrát. Klidně můžeme koupené výhonky vložit do vázy a zalít je odstátou vodou. Vodu vyměňujeme každý týden, jinak by bambus napadla plíseň. Pro větší dekorační efekt můžeme do vázy nasypat kamínky nebo jiné dekorační prvky.
Bambus v koupelně
Lopatkovec
Pokud nám lopatkovec nekvete, dává nám signál, že potřebuje více světla, ačkoli obecně ho nepotřebuje až tak mnoho. Jeho substrát by neměl být déle suchý a ocení i občasné rozprašování vody. Jelikož nepotřebuje mnoho světla a je větší, v koupelně to zvládne i na podlaze.
Sukulenty
Jsou krásné a nenáročné, přímo ideální jako dekor do koupelny. Spousta druhů sukulentů vyhovují stejné pěstitelské podmínky, proto je můžeme zasadit spolu a vytvořit tak krásnou dekoraci. Nesmíme je nechat bez vody, je třeba je zalít a počkat pár dní, než substrát vyschne a následně je znovu polit. Podobně jako aloe vera dokážou získat vodu z vlhkého vzduchu v koupelně.

Sukulenty v koupelně
Begonie
Patří mezi další kvetoucí milovnice koupelny, které nepotřebují světlo a proto jsou vhodné i do koupelny bez okna. Dokonce upřednostňuje umělé osvětlení před tím přirozeným. Květy begónie mají širokou paletu barev, každý si proto najde ten správný odstín do své koupelny. Begónie můžeme pěstovat i v exteriéru. Na zimu je třeba je přezimovat, například právě v koupelně.
Tchýní jazyk
Zejména v létě nemá rád moc slunce, tehdy ho můžeme přesunout do koupelny. Výborně dotvoří koupelnový interiér například v závěsných květináčích. Nedaří se mu na jižní straně a v zimě ho stačí zalévat jen jednou za dva týdny, o ostatní se postará vlhko v koupelně. Při zalévání tchýně jazyka dávejme pozor, aby se voda nedostala do středu růžice. To by mohlo způsobit hnití.